Jesteś tutaj: Instytut Energetyki / Struktura / Pion Cieplny / CPC - Zakład Procesów Cieplnych / Laboratoria / Laboratorium Przygotowania Paliw do Badań

Laboratorium Przygotowania Paliw do Badań

W miarę rozwoju Laboratorium Spalania i Zgazowania coraz częściej pojawiała się potrzeba odpowiedniego przygotowania paliwa do badań np. wysuszenia, rozdrobnienia czy separacji pyłu na poszczególne jego frakcje. W przypadku stanowisk o małej mocy do 10 kW i krótkotrwałych testów wystarczały typowe urządzenia laboratoryjne jak suszarki, młynki czy wstrząsarki. Jednak w przypadku testów długotrwałych tj. badań na stanowisku 0,5 MW i gazogeneratorze 150 kW przygotowanie paliwa w ten sposób byłoby niemożliwe.

tl_files/zdjecia/CPC/LPPB-budynek-z-zewnatrz.JPG

tl_files/zdjecia/CPC/LPPB-wnetrze pojemniki.JPG

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Laboratorium Przygotowania Paliw do Badań powołano do życia w 2008 roku i obejmuje ono dwie lokalizacje w Warszawie. Łączna powierzchnia laboratorium około 650 m2.

W skład laboratorium przygotowania paliw do badań wchodzą trzy duże instalacje badawcze:

  • instalacja do przygotowywania pyłu węglowego,
  • instalacja do rozfrakcjonowania pyłu,
  • instalacje do przygotowywania paliw z biomasy i odpadów biodegradowalnych w postaci pyłu, peletu i brykietów,
  • oraz mniejsze bardziej typowe instalacje czy same urządzenia (młynki, wstrząsarki, kruszarki).

Pierwsza i druga z wyżej wymienionych instalacji daje możliwość przygotowania w sposób bezpieczny pyłu węgla kamiennego i brunatnego o odpowiednim uziarnieniu (R90<2% i R200<10%) i wilgotności (węgiel kamienny 1,5-5%; węgiel brunatny 10-15%) do prowadzenia badań na procesami spalania w palnikach pyłowych i gazogeneratorach. Przy ilościach przygotowywanego paliwa poniżej 500kg ww. parametry mogą zostać znacznie poprawione przez prowadzenie „ręcznego” suszenia i odsiewania niepożądanych frakcji.

tl_files/zdjecia/CPC/LPPB-1.JPGtl_files/zdjecia/CPC/LPPB -ofrakcjonowanie.JPG

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Instalacja do przygotowywania paliw z biomasy i odpadów daje możliwość przygotowania pyłu i granulatu z paliw biodegradowalnych (odpadów roślinnych) jak również  brykietu o średnicy 40 mm z wszelkich odpowiednio przygotowanych odpadów do produkcji energii.

tl_files/zdjecia/CPC/LPPB-instalacja.JPGtl_files/zdjecia/CPC/LPPB-pyl.JPG

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opiekunowie instalacji i urządzeń:

mgr inż. Grzegorz Nehring,  e-mail: grzegorz.nehring@ien.com.pl
technik Krzysztof Groszewski, e-mail: krzysztof.groszewski@ien.com.pl