Jesteś tutaj: Strona główna / Aktualności /

Prezentacja projektu VULKANO w czasie warsztatów organizowanych przez Krajowy Punkt Kontaktowy PB UE

2017 / 06 / 29

W dniu 27 czerwca 2017 w Instytucie Podstawowych Problemów Techniki PAN (IPPT PAN) odbyły się warsztaty zatytułowane Jak efektywnie aplikować do konkursów NMBP 2018-20. W spotkaniu uczestniczyła mgr Maria Kaska (IEn, CENERG), która zaprezentowała referat Droga do sukcesu – projekt VULKANO. Warsztaty zorganizowane zostały przez Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE.

Celem warsztatów było przybliżenie specyfiki konkursów NMBP (Nanotechnologii, Zaawansowanych Materiałów, Procesów Produkcji, Biotechnologii) w latach 2018-20 w świetle przygotowywanych na te lata dokumentów implementacyjnych. Przybliżone zostały mocne i słabe strony wniosków projektowych w świetle analizy dokumentacji ewaluacyjnej (rezultatów konkursów z lat 2014-2016), a także omówione były istotne elementy wniosków w kontekście ewaluacji – perspektywa ewaluatora projektów. Warsztaty podsumowane były w dyskusji nad sposobami zwiększenia swojej szansy na sukces w oparciu o refleksje realizatorów zwycięskich projektów, takich jak projekt VULKANO.

Project VULKANO pt. Novel integrated refurbishment solution as a key path towards creating eco-efficient and competitive furnaces jest finansowany ze środków programu Horyzont 2020. W realizacji projektu uczestniczy Instytut Energetyki, a w szczególności Zakład Procesów Cieplnych (CPC) i Centrum Integracji Badań Energetycznych CENERG.

Celem projektu jest modernizacja dwóch typów pieców przemysłowych stosowanych w trzech energochłonnych sektorach przemysłowych: stalowym, ceramicznym i aluminiowym. Działania projektu obejmują m.in. badania nowych materiałów ogniotrwałych, optymalizację współspalania gazu ziemnego i syntezowego z biomasy lub gazu procesowego oraz zaawansowane systemy monitoringu i kontroli. Wdrożenie nowych rozwiązań ma przynieść 20% wzrost efektywności energetycznej pieców.

Projekt jest realizowany przez międzynarodowe konsorcjum złożone z 12 partnerów z Hiszpanii, Słowenii, Francji Włoch, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Turcji i Polski. Koordynatorem projektu jest Fundacion Circe Centro de Investigacion de Recursos y Consumos Energeticos, Zaragoza (Hiszpania). Zakończenie projektu przewidziano na grudzień 2019 roku.

Wróć